قوانین و مقررات

برای استفاده از خدمات سیزپی، رعایت موارد ذیل حائز اهمیت می باشد

درگاه پرداخت اینترنتی سیزپی

محل فعالیت

محل فعالیت سیزپی در جمهوری اسلامی ایران و تابع شرایط و قوانین این کشور است. قوانین بانک مرکزی، قوانین ابلاغی شورای عالی فضای مجازی و کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در هر زمان لازم الاجرا بوده و با عضویت در سیزپی، اقرار می نمایید که قوانین و مقررات را مطالعه کرده و با آنها موافقت نموده اید.

کنترل صحت تراکنش

سیزپی می‌تواند به جهت کنترل صحت هرگونه تراکنش ورودی و خروجی یا فعالیت های مشکوک به پولشویی، از پذیرنده یا پرداخت کننده وجه مدارک شناسایی مانند تصویر کارت ملی، شناسنامه، یا مدارکی بانکی مانند تصویر کارت عابربانک و یا مدارک مورد نیاز دیگر برای بررسی صحت انجام تراکنش را مطالبه نموده و تا زمان تشخیص سلامت تراکنش، از تسویه حساب وجه تراکنش با پذیرنده خودداری نماید. همچنین سیزپی می تواند در صورت عدم همکاری پذیرنده مبلغ واریزی را تا زمان تعیین تکلیف بلوکه نموده یا به حساب پرداخت کننده برگشت بزند.

موارد غیر مجاز

در سرویس پرداخت سیزپی به موارد مشروحۀ زیر هیچ‌گونه خدماتی ارائه نمی‌شود و در صورت تخلف کاربر، سیزپی حساب کاربری وی را فوراً مسدود می‌کند. تمامی مسئولیت‌های قانونی در این خصوص مربوط به کاربر است و سیزپی هیچ تعهد و مسئولیتی در این خصوص ندارد:

 • تمامی موارد ممنوعه و غیرمجاز در قانون جرائم رایانه ای ایران
 • فروش کالا و لوازم غیر شرعی مربوط به مسائل جنسی و زناشویی
 • وب سایت های مرتبط با خرید و فروش و ثبت نام یا پیش ثبت نام وام
 • وب سایت، اپلیکیشن های همسریابی، صیغه و ازدواج موقت
 • استفاده از خدمات پرداخت در وب سایت هایی با موضوع فعالیت هک و فروش ابزارهای مرتبط با هکینگ
 • هرگونه فعالیت مرتبط با فروش اطلاعات خصوصی افراد
 • استفاده از خدمات پرداخت در وب سایت های بخت آزمایی، پیش بینی فوتبال، شرط بندی و هرگونه مصادیق قمار
 • کالاهایی که حقوق ناشر را رعایت نمیکنند (مشابه قوانین کپی رایت)
 • وب سایت های فروش مواد مخدر و روانگردان
 • وب سایت های فروش مشروبات الکلی و نوشیدنی‌های غیرمجاز
 • وب سایت های فروش سلاح‌های گرم و سرد بدون مجوز
 • کالاهایی که مبادله آنها دارای مقررات و نظامات خاص است
 • کالاهایی که مبادله آنها طبق قانون جمهوری اسلامی ایران ممنوع است
 • کالاهایی که مبادله آنها مغایر با آداب اسلامی است
 • کالاهایی که انجام فعالیت‌های غیرقانونی را به نحوی تشویق یا تسهیل می‌کنند
 • کالاهای به دست آمده از ارتکاب جرم یا نقض مقررات کشوری و لشگری
 • وب سایت های تبلیغات کلیکی و سرمایه گذاری که با عنوان باکس شناخته می شوند
 • vpn و ابزارهای عبور از فیلترینگ

نام کاربری

هیچ شخص حقیقی یا حقوقی اجازه واگذاری مشخصات حساب کاربری خود را به غیر ندارد. سازمان ها برای دپارتمان های مختلف می توانند نام کاربری جدید و دسترسی های مجزا برای کارمندان خود تعریف نمایند. بدیهیست در صورت تخلف یا سو استفاده، مسئولیت و عواقب واگذاری مشخصات اطلاعات حساب بر عهده شخص واگذار کننده و صاحب حساب خواهد‌بود.

سن مجاز

حداقل سن برای استفاده از خدمات سیزپی 18 سال تمام بوده و کاربران تا رسیدن به این سن اجازه استفاده از خدمات مرتبط با دریافت و پرداخت وجه را نخواهند داشت.

کنترل فعالیت

سیزپی می تواند هر زمان که به فعالیت کاربر یا پذیرنده ای مشکوک باشد، حساب کاربری وی را غیرفعال و مدارک و اطلاعات بیشتری از ایشان درخواست نماید. بعد از ارسال اطلاعات و احراز سلامت فعالیت، حساب کاربری مجدد فعال می گردد.

عدم تمایل به فعالیت

کاربران می توانند در صورت عدم تمایل به فعالیت، حساب کاربری خود را با ارسال تیکت به بخش پشتیبانی غیرفعال نمایند. سیزپی موظف است حساب مدنظر را غیرفعال نماید اما هیچ اطلاعاتی را از بانک اطلاعاتی خود حذف نمی کند. این کار به دلیل الزام قانونی برای نگهداری لاگ فعالیت کاربر است.

امنیت

در جهت حفظ امنیت، آی پی (IP) کاربران در هنگام استفاده هرکدام از بخش ها و امکانات سایت ثبت خواهد شد. سیزپی متعهد می شود که از اطلاعات خصوصی و آی پی های ثبت شده (IP) کاربران محافظت کند و این اطلاعات را محرمانه نزد خود نگه دارد و برای سایر اشخاص فاش نکند. به استثنای مواردی که به موجب قوانین ایران مجبور به ارائه آن به مراجع ذی صلاح باشد.

رفع اختلاف

سیاست های موجود در سیزپی در راستای پیشگیری از کلاه برداری و سواستفاده کاربران تدوین شده و این نهاد حقوقی هیچ مسئولیتی در قبال کلاه برداری های انجام شده توسط کاربران متخلف را برعهده ندارد. در صورت بروز اختلاف و ایجاد ضرر و زیان، سیزپی با ایجاد محیط گفتگو بین خریدار و فروشنده و نظارت بر این گفتگوها تلاش می‌کند تا موضوع را حل و فصل نماید. چنانچه اختلاف فی مابین حل و فصل نشود سیزپی با توجه به مستندات طرفین و موجودی حساب کاربری پذیرنده، می‌تواند وجه پرداختی خریدار را به حساب ایشان برگشت دهد اما در صورتی که وجهی در حساب کاربری پذیرنده نباشد، سیزپی مسئولیتی در قبال برگشت وجه تراکنش ندارد و خریدار می بایست با طرح شکایت در دادسرا موضوع مذکور را پیگیری نماید. همچنین امکان پیگیری قضایی برای طرفین وجود دارد و در صورت درخواست مراجع ذیصلاح، لاگ گفتگو ها و اطلاعات مورد نیاز طرفین ارائه خواهد شد.

نگهداری اطلاعات

پذیرندگان، موظفند در خصوص ارسال کالا و یا ارائه خدمات فروخته شده به خریدار رسید اخذ نموده و یا اطلاعاتی که اثبات می‌کند کالا یا خدمات به مشتری تحویل داده شده را در بانک اطلاعاتی خود نگهداری کنند. بدیهیست که مسئولیت عدم نگهداری اطلاعات تحویل کالا و خدمات به خریدار، بر عهده پذیرنده است و در صورت اعلام مشتری مبنی بر عدم دریافت کالا، فروشنده موظف به ارائه اطلاعات ارسال مرسوله یا رسید دریافت کالا از طرف خریدار است.

پرداخت کنندگان

پرداخت کنندگان (خریداران) قبل از پرداخت می بایست از صحت و سقم کالا و خدمات عنوان شده از سوی پذیرنده اطمینان حاصل نمایند، در غیر اینصورت سیزپی هیچگونه مسئولیتی در قبال تحویل کالا و خدمات از سوی پذیرنده ندارد.

درباره ما

سیزپی، زیر مجموعه هلدینگ دانش بنیان پیشگامان می باشد، که در حال دریافت مجوز از بانک مرکزی به عنوان پرداختیار به ارائه خدمات پرداخت اینترنتی مشغول می باشد. سیزپی با داشتن تیمی متشکل از متخصصین فناوری اطلاعات، امنیت و پرداخت الکترونیک به عنوان یک پیشرو در حوزه فناوریهای نوین مالی، در تلاش است تا خدمات پرداخت را به صورتی ساده، مقرون به صرفه، ایمن و قابل اعتماد به میلیون ها نفر در سراسر کشور ارائه دهد. ازمهمترین فعالیت های سیزپی در قالب پرداخت‌یار تسهیل فرآیند دریافت درگاه پرداخت، ارائه خدمات نوین مالی در حوزه فین تک به کسب و کارها مانند لینک پرداخت، کیف پول و درگاه پرداخت سازمانی، فاکتور الکترونیک، کارتخوان مجازی و ... می باشد.