شماره شبا و کاربرد آن

کاربرد شماره شبا در درگاه پرداخت اینترنتی سیزپی

درگاه پرداخت اینترنتی سیزپی

شماره شبا چیست؟

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار شماره شبا نامیده می شود، کدی است ۲۴ رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند. شماره شبا در مبادلات بین المللی نیز کاربرد مهمی دارد. شماره شبا بر اساس استاندارد IBAN ایجاد شده است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان به عنوان استاندارد شماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد. شماره شبا بین المللی با افزودن IR به شماره شبا داخلی ساخته می شود و می تواند در مبادلات بین المللی استفاده شود. در نتیجه شماره شماره شبا ، کدی۲۶ کاراکتری مانند زیر است. IR123456789054397890086597 طبق دستور العمل بانک مرکزی تمام بانک های کشور موظف هستند شماره شبا تمامی حساب های مشریان خود را محاسبه و در اختیار آن ها قرار دهند. شماره شبا به انواع حساب ها مانند سپرده، جاری، تسهیلات و نظیر آن تعلق می گیرد.

کاربرد شماره شبا در درگاه پرداخت اینترنتی سیزپی

سیزپی نیز برای تسویه با پذیرندگان خود که از درگاه های پرداخت اینترنتی مستقیم و یا درگاه های پرداخت واسط استفاده می کنند از شماره شبا آنها استفاده می کند. بدین ترتیب با استفاده از شماره شبا پذیرندگان از طریق دستور پرداخت پایا وجه مورد نظر به حساب پذیرندگان اینترنتی سیزپی واریز می شود.

درباره ما

شرکت پیشگامان فناوری اطلاعات کهکشان به عنوان یکی از کانون های مهم تولید نرم افزار در صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک مطرح بوده و به منظور خدمت به پیشرفت تکنولوژی در این حوزه با همراهی مدیران و متخصصان داخلی در تمامی علوم مرتبط در این مسیر فعال است. این شرکت در سال 1398 موفق به اخذ مجوز پرداخت یاری از شرکت شاپرک (بانک مرکزی) شد و مفتخر است که می تواند به عنوان یکی از شرکت های با سابقه در حوزه پرداخت به ارائه خدمات درگاه پرداخت اینترنتی سیزپی برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام نماید.