فیشینگ چیست؟

فیشینگ چیست؟

فیشینگ چیست؟ 

عاملان کلاهبرداری با کمک تکنیک های فیشینگ سعی می کنند به اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب بانکی شما دست یابند و این کار را از طریق ساختن صفحات جعلی درگاه های پرداخت اینترنتی، اینترنت بانک و یا ارسال ایمیل، پیام یا تماس تلفنی انجام می دهند. با کمک اطلاعاتی که از شما بدست می آورند حساب بانکی شما را خالی و یا شروع به اخاذی از شما می کنند. در تمام سیستم های پرداخت فیشینگ می تواند اتفاق بیفتد. کلاهبرداران برای فیشینگ و خالی‌کردن حساب افراد از موضوعات جذابی مانند کارت سوخت، قطع یارانه، سبد حمایتی خانوار، خرید شارژ اینترنت رایگان و  سوء استفاده می‌کنند.درگاه پرداخت ایمن

ساز و کار فیشینگ 

فرض کنید یک ایمیل دریافت می کنید که به نظر می رسد از سوی بانکی که در آن حساب دارید باشد. از شما می خواهد روی آدرس سایتی که فرستاده کلیک کنید که بسیار هم شبیه آدرس سایت بانک شماست. با ورود به سایت از شما می خواهد که اطلاعات شخصیتان شامل اطلاعات حساب، کارت و رمز را یا وارد کنید یا تکمیل کنید یا چک کنید و علت این کار را "دلایل امنیتی" ، "از بین رفتن اطلاعات" و... مطرح می کند.امنیت فضای مجازی و درگاه پرداخت

بعضی مواقع از شما خواسته می شود اطلاعات را به شخص خاصی ایمیل کنید. همچنین ممکن است کلاهبرداران با شما تماس بگیرند و خودشان را به جای کارمند بانک جا بزنند.

شما چکار میتوانید کنید؟ 

در هنگام خرید اینترنتی به آدرس درگاه پرداخت اینترنتی توجه داشته باشید و آن را کنترل کنید که از درگاه های پرداخت مجاز باشد. شما می توانید فهرست شرکت های مجاز به ارائه خدمات پرداخت اینترنتی را در سایت شاپرک (بانک مرکزی) ببینید یا روی عکس زیر کلیک کنید.برای مشاهده‌ی لیست درگاه‌های پرداخت مجاز، کلیک کنید.

اگر پیغامی (ایمیل، پاپ آپ ویندوز، تلفن، تلگرام) دریافت کردید که از شما اطلاعتتان را خواسته بود، پاسخ ندهید و اگر اینترنت بانکتان باز است سریع ببندید و سپس با بانک عامل تماس بگیرید. به ایمیل‌ های داخل اسپم در حساب کاربری تان بی اعتنا باشید و آن‌ ها را پاک کنید. از ابزارها و روش های ضد هک و فیشینگ استفاده کنید که بهترین راه آن، استفاده از رمز دوم یکبار مصرف یا پویا است.چگونه از حمله‌ی کلاهبرداران در امان بمانیم؟

چگونه تشخیص دهیم یک پیام فیشینگ است؟ 

  • بانک هیچ وقت از شما نمی خواهد که اطلاعتتان را از طریق ایمیل بفرستید. یک پیام فیشینگ دارای ویژگی های زیر است: 

  • بعضی وقت ها دارای اشتباهات نوشتاری و گرامری است. 

  • بعضی وقت ها دارای هشدار مربوط به پیامدهای عدم پاسخگویی به ایمیل است. 

  • بعضی وقت ها لینک وب سایتی که استفاده می کنند بسیار شبیه آدرس وب سایت بانک یا شرکت ارائه دهنده درگاه پرداخت اینترنتی است. 

  • آدرس فرستنده عجیب و غریب است.

امنیت داده در درگاه پرداخت سیزپی، تضمین می‌شود.

درباره ما

شرکت پیشگامان فناوری اطلاعات کهکشان به عنوان یکی از کانون های مهم تولید نرم افزار در صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک مطرح بوده و به منظور خدمت به پیشرفت تکنولوژی در این حوزه با همراهی مدیران و متخصصان داخلی در تمامی علوم مرتبط در این مسیر فعال است. این شرکت در سال 1398 موفق به اخذ مجوز پرداخت یاری از شرکت شاپرک (بانک مرکزی) شد و مفتخر است که می تواند به عنوان یکی از شرکت های با سابقه در حوزه پرداخت به ارائه خدمات درگاه پرداخت اینترنتی سیزپی برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی اقدام نماید.

پذیرندگان حقوقی
پذیرندگان حقیقی
تعداد کل پذیرندگان